24.09.2021

Кон’юнктивіт

Рейтинг

268

logo

Представництво незалежної французької офтальмологічної компанії в Україні - видавець і автор статті

Кон’юнктивіт — це запалення тонкої слизової оболонки (кон’юнктиви), що покриває склеру і внутрішню частину повіки.

Дане захворювання найчастіше викликається бактеріями або вірусами, а також буває через подразнення алергенами, наприклад  домашнім пилом, пилком рослин.

Іншими причинами можуть бути:

 •     подразнення контактними лінзами (особливо в разі порушення рекомендацій щодо використання);
 •     попадання в очі хімічних речовин;
 •     застосування очних крапель із консервантами тощо.

Зміст

 1. Види кон’юнктивіту
 2. Бактеріальний
 3. Вірусний
 4. Алергічний
 5. Інші види кон’юнктивіту
 6. Симптоми
 7. Діагностика кон’юнктивіту
 8. Як лікувати кон’юнктивіт
 9. Гігієна повік під час кон’юнктивіту
 10. Висновки
 11. Джерела
 12. Вопрос-ответ

 

Види кон’юнктивіту

1.1 Бактеріальний

Найчастіші збудники — стафілококи та стрептококи. Зазвичай захворювання має гострий перебіг, легко заразне й тому поширене в дитячих колективах. Специфічним проявом бактеріального кон’юнктивіту є гнійні виділення на тлі почервоніння очей, сльозотечі та відчуття печіння. Займатися самолікуванням у таких випадках небезпечно!

Прикладом хронічного бактеріального кон’юнктивіту, загрозливого сліпотою, є трахома. Це захворювання не трапляється в економічно розвинених країнах, але є проблемою в деяких регіонах Африки. Його спричиняють певні види хламідій, і для лікування необхідні спеціальні потужні антибактеріальні препарати.

1.2 Вірусний

Цей варіант захворювання може мати або тільки прояви з боку очей, або комбінуватися із симптомами ГРВІ. Збудниками є адено, ентеровіруси , сімейства парагрипу й герпесу.

Кон’юнктивіт нерідко буває під час дитячих інфекцій — кору, краснухи, вітряної віспи, паротиту та ін.

Специфічного лікування вірусного кон’юнктивіту немає, і, зазвичай, не потрібно — частіше він проходить сам по собі. Однак за певними показаннями, у разі загрози розвитку ускладнень, офтальмолог може призначити спеціальні протизапальні препарати.

1.3. Алергічний

Якщо симптоми кон’юнктивіту з’являються в один і той самий час кожного року, супроводжуються висипанням на шкірі, закладенням носа з прозорими виділеннями, причиною може бути сезонна алергія на пилок рослин. Аналогічні симптоми можуть бути й у разі реакції на побутові алергени (домашній пил, шерсть тварин, спори цвілевих грибів та ін.).

Під час легких проявів алергічного кон’юнктивіту може знадобитися лише ретельне очищення повік і застосування зволожуючих крапель для усунення дискомфорту.

Якщо алергія виникла вперше або змінилися колишні симптоми, якщо турбують кашель та утруднене дихання, необхідно негайно звертатися до лікаря.

1.4. Інші види

В окрему групу кон’юнктивітів можна віднести ті, які розвиваються в разі:

 •     носіння контактних лінз. Якщо вони стали причиною запалення, необхідно припинити користуватися лінзами щонайменше два тижні. Якщо симптоми надалі зберігаються та стають більш вираженими, зверніться до лікаря, щоби не допустити розвитку серйозних ускладнень;
 •     попадання хімікатів. Якщо це сталося, першочергово треба ретельно промити очі водою. Якщо симптоми запалення не проходять, звернутися за медичною допомогою;
 • тривалого застосування очних крапель із консервантами. Якщо це так, то за погодженням із лікарем і за можливості вибору краще перейти на засоби в однодозових упакуваннях, які не містять консервантів.

Симптоми

Зазвичай кон’юнктивіт проявляється:

 •     почервонінням поверхні ока;
 •     виділеннями;
 •     сльозотечою;
 •     світлобоязню;
 •     печінням, болем, стомлюваністю очей.

Кон’юнктивіт може проходити сам по собі, але іноді почервоніння очей є ознакою більш серйозних проблем, таких як глаукома, запалення рогівки, інфекція повіки. Особливо небезпечними можуть бути відчуття болю всередині ока, поява чутливості до світла, різкі зміни полів зору. Тому за будь-яких скарг на зір обов’язково звертайтеся до лікаря — самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я!

Діагностика кон’юнктивіту

Хоча є спеціальні тести, які виявляють причину, лікарі рідко їх використовують. Це пов’язано з тим, що кон’юнктивіт часто проходить до того, як будуть готові результати аналізів. Діагностика проводиться на підставі аналізу конкретної клінічної картини кожного пацієнта.

Як лікувати кон’юнктивіт

У разі появи симптомів кон’юнктивіту необхідно звертатися до лікаря, а якщо діагноз уже встановлений і призначено лікування — суворо дотримуватися отриманих рекомендацій.

1. Алергічний

Цей тип не є заразним, на відміну від бактеріального або вірусного кон’юнктивіту. Усунення контакту з алергеном — важливий момент у лікуванні, тому під час даного типу захворювання необхідно регулярно очищати повіки та промивати очі фізіологічним розчином.

Якщо лікар призначив спеціальні протиалергічні засоби, строго дотримуйтеся вказівок.

2. Вірусний

Спеціальних ліків проти цього виду запалення кон’юнктиви немає. У поодиноких випадках за призначенням лікаря необхідно застосовувати особливі протизапальні стероїдні й нестероїдні препарати. Ні в якому разі не можна призначати їх собі самостійно!

Характерну для вірусного та алергічного кон’юнктивіту сухість поверхні ока допомагають усунути зволожуючі краплі без консервантів. Перед застосуванням обов’язково ознайомтеся з інструкцією.

3. Бактеріальний

Цей тип кон’юнктивіту часто трапляється в дітей і успішно лікується за умови своєчасної діагностики та виконання всіх лікарських призначень. Лікар може рекомендувати використовувати антисептичні очні краплі або місцевий антибіотик, щоби допомогти організму впоратися з патогенними бактеріями.

Не призначайте антибактеріальні препарати самі собі — це може завдати шкоди здоров’ю!

Гігієна повік під час кон’юнктивіту

Ризик передачі інфекції під час бактеріального та вірусного кон’юнктивіту великий, тому необхідно дотримуватися певних правил:

–        мити руки до й після закапування очних крапель;

–        користуватися виключно особистими рушниками;

–        окремо від інших членів сім’ї зберігати посуд, особисті речі;

–        у період хвороби не відвідувати школу, дитячий садок, басейн, спортзал, місце роботи та ін.;

–        регулярно промивати очі фізіологічним розчином;

–        вранці й увечері проводити гігієну/очищення зони навколо очей (періорбітальної зони), повік та вій.

Висновки:

 1. Кон’юнктивіт може бути і в дорослих, і в дітей; захворювання буває інфекційної й неінфекційної природи — вірусної, бактеріальної, алергічної та ін.
 2. Кон’юнктивіти вірусної природи не вимагають спеціального противірусного лікування; здебільшого симптоми проходять самі по собі. Однак важливо дотримуватися певних правил, щоби не заразити оточуючих, проводити очищення/гігієну повік, застосовувати зволожуючі краплі без консервантів.
 3. Найчастішими збудниками є стафілококи і стрептококи. Цей вид  відрізняється легкістю передачі від людини до людини, тому необхідно обмежити контакти з членами сім’ї та виключити відвідування громадських місць; поява ознак бактеріального кон’юнктивіту вимагає обов’язкового звернення до лікаря.
 4. Щоби зменшити дію алергену, необхідно регулярно проводити очищення повік та зони навколо очей; якщо офтальмолог призначив спеціальні протиалергічні препарати, приймайте їх згідно з інструкціями.
 5. За будь-якого типу кон’юнктивіту важливо проводити очищення/гігієну повік; для цього рекомендується вибирати спеціальні офтальмологічні засоби без агресивних компонентів і детергентів.

Джерела:

 1. https://www.msdmanuals.com/ru/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%84%D0%B5%D1%81%D1%81%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%8B%D0%B9/%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D0%B7/%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%8A%D1%8E%D0%BD%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D1%8B-%D0%B8-%D1%81%D0%BA%D0%BB%D0%B5%D1%80%D1%8B/%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%80%D1%8B%D0%B9-%D0%B1%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%8B%D0%B9-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%8A%D1%8E%D0%BD%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B8%D1%82
 2. https://www.msdmanuals.com/ru/%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%B0/%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D0%B7%D0%BD%D1%8B%D0%B5-%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0%B8/%D1%81%D0%B8%D0%BC%D0%BF%D1%82%D0%BE%D0%BC%D1%8B-%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D0%B7%D0%BD%D1%8B%D1%85-%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0%B5%D0%B9/%D0%BF%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D0%B7
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23497516/

Актуальні питання

- У якості допомоги в домашніх умовах, до відвідування лікаря, необхідно: ● стежити за тим, щоби дитина не терла очі; ● не допускати тривалих зорових навантажень; ● затінити вікна та зменшити освітленість кімнати, аби яскравим світлом не подразнювати очі; ● щоби зменшити дискомфорт, промити очі за допомогою фізіологічного розчину кімнатної температури; ● очищати повіки, використовуючи спеціальні стерильні офтальмологічні серветки, які мають протизапальну, заспокійливу, зволожуючу дію.

- Лікування кон'юнктивіту має проводитися відповідно до призначень лікаря. Здебільшого неускладнений кон'юнктивіт вимагає ретельного догляду й очищення повік, застосування зволожуючих крапель без консервантів, обмеження зорових навантажень. Залежно від причини захворювання, можуть знадобитися обстеження й застосування протизапальних, антибактеріальних, протиалергічних препаратів.

- Першими ознаками кон'юнктивіту є почервоніння поверхні ока та набряклість повік. Печіння, свербіж, світлобоязнь і біль можуть приєднуватися в різній послідовності. Важливо пам'ятати, що такий комплекс симптомів може бути як під час кон'юнктивіту, так і під час деяких інших захворювань очей.