Дата публікації: 13.08.2024

Як доглядати за очима під час блефариту

Рейтинг

17

Автор статті

ТОВ «ТЕА ФАРМА» - видавець та автор статті

logo

Ніжна шкіра повік через будь-яке запалення стає особливо чутливою, тому під час блефариту очі потребують спеціального догляду.

Хоча це захворювання й не спричиняє незворотного пошкодження очей, воно може приймати хронічний перебіг та доставляти чималий дискомфорт (набряк і почервоніння повік, свербіж, печіння, поява кірочок, випадання вій).

Причин блефариту відомо безліч. Але, незалежно від них, необхідно доглядати за зоною навколо ока згідно з визначеними рекомендаціями та правилами. Очищення/гігієна повік допомагає не тільки зменшити неприємні симптоми, але і є профілактикою повторного загострення цього захворювання.

Оскільки кожен випадок блефариту по-своєму унікальний, точно визначити причину виникнення та призначити відповідне лікування може тільки лікар. Не займайтеся самолікуванням!

Зміст


 

Що таке блефарит?

Це — запалення повік, для якого характерні почервоніння, подразнення й набряк їхніх країв. Перебіг цього захворювання буває як гострим, так і хронічним.

Неприємні симптоми можуть зберігатися досить тривалий час і з’являтися повторно. Але, якщо ретельно та правильно стежити за чистотою повік, можна зменшити дискомфорт під час блефариту та знизити ризик повторних загострень.

Причини блефариту

Запалення повік нерідко буває в осіб із чутливою, схильною до алергії шкірою, у літніх людей особливо під час:

  •   хвороби/синдрому сухого ока;
  •   дисфункції мейбомієвих залоз;
  •   порушення гормонального балансу (як у жінок, так і в чоловіків);
  •   зниження імунітету;
  •   деяких загальносоматичних хвороб наприклад, цукровому діабеті.

Шкірні захворювання, такі як розацеа й себорейний дерматит, також є чинниками, що підвищують ризик запалення повік. Варто уваги тривале використання офтальмологічних крапель із консервантами, які чинять токсичну дію на очну поверхню та збільшують ризик виникнення блефариту.

Безпосередніми причинами блефариту можуть бути збудники інфекцій (бактерії, грибки, віруси, кліщі демодекс), алергени (пил, шерсть, пилок рослин, косметичні продукти для макіяжу очей), хімічні засоби, порушення обміну речовин в організмі.

Симптоми блефариту

Захворювання найчастіше вражає обидва ока: виникають  почервоніння та набряк повік, подразнення і свербіж.

Крім цих симптомів, захворювання може супроводжуватися:

  •       появою кірочок та лусочок уздовж краю повіки,
  •       чутливістю очей до світла;
  •       появою виразок на поверхні повіки із залученням волосяних фолікулів (в разі виразкової форми);
  •       змінами напрямку росту вій;
  •       наявністю «муфточок» на віях (наприклад, під час демодекозного блефариту);
  •       випаданням вій;
  •       відчуттями сухості й чужорідного тіла в оці.

У таких випадках важливо звернутися до лікаря та почати лікування відразу після появи симптомів.

Як лікувати блефарит?

Обов’язковою частиною й необхідним першим етапом лікування будь-якого блефариту є процедура лікувальної (терапевтичної) гігієни повік.

У поодиноких випадках важкого блефариту лікар може призначити антибіотики, протипаразитарні або протизапальні препарати.

Призначати такі препарати самому собі категорично не рекомендується, оскільки можна завдати шкоди очам.

Якщо рекомендовано застосування сльозозамінників, вибирайте засіб без консервантів і фосфатів як  найбезпечніший для ваших очей. Застосування зволожуючих крапель згідно з інструкціями ефективно усуває дискомфорт, зменшує печіння й подразнення. Як правило, необхідність застосування таких офтальмологічних крапель при блефариті становить 4-6 місяців.

 

Догляд за очима під час блефариту

Якщо лікар порекомендував терапевтичну гігієну повік, важливо знати, що її систематичне проведення є основою загального лікування блефаритів і профілактикою повторних загострень цього захворювання, тому її треба проводити правильно.

Є безліч рекомендацій із гігієни повік, але всі вони включають варіації трьох основних етапів.

Прогрівання, масаж, очищення — 3 кроки простої ефективної процедури, яка називається гігієною повік.

  1.       Прогрівання теплим компресом: важливо починати саме з цього етапу процедуру догляду за повіками, щоби розм’якшити ліпідний секрет мейбомієвих залоз та очистити вивідні протоки. Для цього на вибір рекомендується використовувати:

–   рушник,

–   ватні диски,

–   марлеві серветки.

Їх необхідно змочувати теплою водою (40–42 °С) і вологими  прикладати до повік упродовж 2– 4 хвилин.

Зручні готові гелеві компреси й маски для очей, які здатні тримати тепло досить довго —саме стільки часу, скільки потрібно.

Важливо дотримуватись обережності та уникати надмірного нагріву: оптимальна температура компресу — 40–42 °С.

  1.       Масаж повік: його обов’язково треба проводити уздовж протоків мейбомієвих залоз; ця процедура безпосередньо після прогрівання дає змогу видалити застояний секрет і нормалізувати вироблення важливого компонента слізної плівки — ліпідів.

Напрямок руху для верхньої повіки — зверху вниз, для нижнього — знизу вверх. Загальна тривалість масажу для 2 очей — 5 хвилин, кратність — двічі на день, уранці і ввечері. Щоби забезпечити хороший результат цієї процедури, ефективно проводити її за допомогою спеціальних стерильних офтальмологічних серветок.

  1.       Очищення: аби очистити виходи протоків мейбомієвих залоз, необхідно з країв повік видалити прилиплі забруднення, наліт та кірочки. Офтальмологи наполягають на дбайливому очищенні ресничного краю повік і вій без будь-якого докладання зусиль та розтягування. Напрямок — від зовнішнього кута очей до перенісся для нижньої повіки й від перенісся до зовнішнього кута — для верхньої.

Буває, що помилково використовують водопровідну воду з дитячими миючими засобами. Важливо знати, що під час блефариту такими діями можна нанести шкоду, тому подібне робити не рекомендується.

Для правильного очищення, крім серветок, можна використовувати спеціальний гіпоалергенний гель, який не містить агресивних компонентів, детергентів і консервантів.

Стерильні офтальмологічні серветки Блефаклін® і стерильний гель Теагель® – продукти без консервантів від французької компанії Théa, лідера європейського ринку в розробці й виробництві засобів для гігієни повік і догляду за очима.

Серветки Блефаклін® просякнуті багатокомпонентним складом, завдяки якому мають не тільки протимікробну, а й протизапальну, протинабрякову дію, а також зволожують і заспокоюють чутливу шкіру навколо очей. Очищення області навколо очей із застосуванням цього засобу допомагає нормалізувати стан повік не тільки при блефариті, а й при:

  • кон’юнктивіті;
  • блефарокон’юнктівіті;
  • ячмені;
  • халязіоні;
  • демодекозном ураженні та ін.

А також його застосування рекомендується дітям від 3 місяців:

  • для щоденного догляду;
  • при дакриоциститах;
  • закисанні очей;
  • будь-яких гострих запальних змінах поверхні очей і повік.

Блефаклін® також ідеальний для щоденної гігієни повік і області біля очей задля профілактики запальних захворювань. І дуже зручний для очищення повік у дорозі, на вулиці, при забрудненні в будь-яких умовах.

Ще один продукт, стерильний без консервантів гель у тубі Теагель®, ефективний і зручний для видалення алергенів з поверхні повік, при накопиченні кірочок, лусочок й інших забруднень при запальних захворюваннях зони навколо очей. Його можна використовувати протягом 2 місяців після відкривання туби.

Застосування  Теагель® економічно: завдяки конструкції дозатора з туби виділяється точна потрібна кількість гелю; змивати гель не потрібно, його текстура не є а ні липкою,  а ні жирною.

Що не можна робити під час блефариту

Якщо вам уже встановлено діагноз та призначено лікування, необхідно точно слідувати всім рекомендація лікаря.

Важливо, крім того, створити очам максимально комфортні умови:

  •       не допускати зорових перевантажень;
  •       виключити перебування на сонці без захисних окулярів, не засмагати під відкритим сонцем, не відвідувати солярій;
  •       не наносити макіяж на повіки;
  •       у жодному разі не терти очі руками; в разі необхідності потерти очі – використовувати спеціальну стерильну серветку, окрему для кожного ока;
  •       тимчасово відмовитися від носіння контактних лінз.

Висновки

  1. У разі появи ознак блефариту необхідно звертатися до лікаря для встановлення діагнозу та проведення лікування.
  2. Основою лікування й догляду за очима під час цього захворювання є терапевтична гігієна повік — проста ефективна процедура, яку необхідно проводити систематично та правильно. Використання спеціальних офтальмологічних засобів — стерильного гіпоалергенного гелю й серветок, які очищають, мають протизапальну, зволожуючу, регенеруючу дію — дає змогу досягти максимального ефекту та швидкого полегшення стану.
  3. Під час хронічного перебігу можливі часті загострення блефариту. Правильний догляд за повіками може запобігти погіршенню симптомів і послужити профілактикою рецидивів захворювання.
  4. Зволоження сльозозамінником без консервантів і фосфатів – складова частина догляду за очною поверхнею при блефариті, яка сприяє швидкому полегшенню стану. Застосовуйте сльозозамінник згідно до інструкції.

 

Питання-відповідь

У лікуванні хронічного блефариту насамперед враховуються його причини (порушення роботи мейбомієвих залоз, себорейний дерматит та розацеа, зниження імунітету, деякі хронічні загальносоматичні захворювання й ін). Тому обов'язково проконсультуйтеся з офтальмологом, щоби встановити діагноз і почати кваліфіковане лікування. Водночас величезне значення має догляд за повіками й зоною навколо очей, і, якщо лікар рекомендував прогрівання, масаж та очищення повік, важливо робити це правильно, систематично і тривалий період часу. У лікуванні блефариту дуже важливо зволожувати очну поверхню сльозозамінником без консервантів та фосфатів. Під час використання обов'язково ознайомтеся з інструкцією. Якщо є необхідність застосування протизапальних, антибактеріальних і інших ліків, треба суворо дотримуватися вказівок лікаря, але в жодному разі не приймати такі засоби за власною ініціативою.

Це захворювання може мати хронічну форму перебігу, схильну до загострень. Щоби знизити ризик такого перебігу, офтальмологи рекомендують щодня проводити терапевтичну процедуру гігієни/очищення повік та застосовувати сльозозамінник без консервантів. Це нормалізує роботу залоз повік, сприяє підтриманню бар'єрних (захисних) властивостей очної поверхні й усуває накопичення забруднень, бактерій, кліщів Демодекс.

Цей період залежить від конкретної причини, що спричинила це захворювання, від точності дотримання всіх рекомендацій щодо його лікування. За спостереженням фахівців, мінімальний активний період становить 2 тижні.