27.08.2021

Чому в дітей закисають очі

Рейтинг

1 887

logo

ТОВ «ТЕА ФАРМА» - видавець і автор статті

У дітей із різних причин час від часу можуть закисати очі.

Слабкі слизові виділення, які бувають уранці після пробудження, є природними, вони не мають спричиняти занепокоєння. У такий спосіб очі позбавляються від залишків епітеліальних клітин, секрету залоз, пилу, які накопичуються впродовж дня. Оскільки будь-які забруднення є благодатним грунтом для розвитку інфекцій, батькам у таких випадках необхідно правильно проводити очищення/гігієну повік.

Але якщо виділення з очей стають жовтими, рясними й густими, з’являється дискомфорт і порушення загального стану, це вказує на приєднання інфекції. Такі симптоми, особливо у немовлят і дошкільників, у яких ще недостатньо розвинена імунна система, вимагають обов’язкового звернення до лікаря.

 

Зміст

Причини закисання очей у немовлят

У куточках очей у новонароджених і немовлят можуть збиратися прозорі виділення.

Справа в тому, що робота тонкого носослізного каналу, що відводить сльози в порожнину носа, починає налагоджуватися після народження, у період від двох тижнів до кількох місяців. І, поки прохідність цього каналу недостатня, очі малюка можуть закисати. Правильна щоденна гігієна повік у цьому віці має велике значення для збереження здоров’я очей.

Інші причини виділень з очей

Частими причинами виділень і закисання очей у дітей є:

  • віруси,
  • бактерії,
  • алергени,
  • сторонні частинки, які травмують поверхню очей.

Вірусні та бактеріальні інфекції можуть потрапити в очі ззовні або бути ендогенного походження (як ускладнення гаймориту, риніту, запальних процесів носоглотки). До таких захворювань інфекційної природи належать, наприклад, кон’юнктивіт, ячмінь, дакріоцистит (запалення слізної залози).

 

Захворювання очей вірусної природи

Діти можуть «приносити» такі інфекції із садочків та шкіл. Як правило, це аденовірус, вірус простого герпесу й деякі інші.

Виділення в куточках очей зазвичай бувають водянисті, починаються на одному оці, потім поширюються на друге. Часто приєднуються симптоми респіраторної інфекції.

Зараження вірусами також може статися під час купання в забрудненій воді морів, прісних водойм або басейнів.

Ще одна часта причина попадання збудника в око — брудні руки.

Для запобігання розвитку будь-яких запальних захворювань очей важливо дотримуватися загальних правил гігієни, правильно очищати повіки і область навколо очей (періорбітальна зону).

 

Захворювання очей бактеріальної природи

Бактеріальні інфекції очей часто бувають ендогенного походження й викликаються певними видами стафілокока. Найчастіше такі захворювання виникають під час ослаблення імунітету. Водночас виділення в куточках очей бувають гнійними, жовтуватими або зеленими. Нерідко порушується загальний стан дитини.

У групи ризику діти, які часто хворіють, мають поганий апетит, мало рухаються, багато часу проводять за комп’ютерами й смартфонами.

Для профілактики таких інфекцій важливо враховувати всі ці чинники та в разі необхідності вносити корективи в розпорядок дня, правильно розподіляти зорові навантаження й фізичну активність, дотримуватися відповідних гігієнічних правил. Особливо важливо ретельно стежити за чистотою повік і периорбитальної зони.

 

Дія алергенів

За статистикою, пилок рослин є найчастішою причиною очних алергічних реакцій.

Рідше алергенами стають продукти харчування, домашній пил, корм для акваріумних рибок, шерсть.

Алергічні реакції на очах виникають практично відразу після контакту з алергеном. Важливо регулярно очищати від них поверхню ока, щоби зменшити запалення.

Алергічний запальний процес може супроводжуватися підвищенням температури та симптомами загального дискомфорту.

 

Травмування поверхні очей через потрапляння сторонніх часток

Ігри в пісочниці й на пляжі, плавання в природних водоймах, звичка терти очі немитими руками, вітряна погода можуть стати причиною попадання в очі дрібних частинок. Здебільшого вони вимиваються сльозою, але можуть залишатися ознаки подразнення та запалення очної поверхні, які проявляються слизовими виділеннями. Щоби допомогти очам відновитися, необхідно проводити їхнє ретельне, дбайливе очищення.

 

Профілактика закисання очей

Найдієвіший спосіб запобігти виділенням із дитячих очей — це керуватися правилами гігієни. Тому батьки самі мусять їх виконувати, а також навчити цьому дитину.

Важливо дотримуватися простих рекомендацій:

  • регулярно купати малюка, обов’язково заправляти ліжко, робити вологе прибирання у квартирі та дитячій кімнаті, стежити за чистотою рук, іграшок;
  • щоденно проводити очищення/гігієну повік дитини засобами, спеціально для цього призначеними; такі засоби не мають містити агресивних компонентів і детергентів;
  • якщо дитина носить окуляри, необхідно стежити за їхньою чистотою;
  • регулярно провітрювати приміщення, у разі необхідності зволожувати в ньому повітря;
  • дотримуватися збалансованого раціону для дитини та правильного режиму дня;
  • забезпечити, щоби дитина користувалася тільки власним чистим рушником;
  • уникати спілкування з хворими людьми, намагатися не з’являтися з дитиною в місцях скупчення людей у періоди підвищеного ризику вірусних захворювань;
  • за відомих алергічних реакцій звести до мінімуму контакт з алергенами й регулярно дбайливо очищати повіки та поверхню очей;
  • захищати обличчя дитини від диму, пилу й сильного вітру;
  • навчити не терти обличчя та повіки брудними руками.

Чутлива і ніжна дитяча шкіра навколо очей потребує дбайливого догляду. Для неї не підходять ніякі миючі засоби, в тому числі дитячі шампуні або мило, які можуть викликати й посилювати свербіж, печіння сухість.

Французька компанія Théa, провідна офтальмологічна компанія в Європі, створила спеціальний засіб, який рекомендується для очищення шкіри повік у дітей від 3 місяців.

Це – Блефаклін®, стерильні, просочені спеціальним лосьйоном вологі серветки для очей. У складі лосьйону – рослинні екстракти Центелли азіатської, кореня Ириса флорентийского, які не тільки ефективно очищають, заспокоюють повіки, але мають і протизапальний ефект. Серед основних діючих речовин, якими просякнуті серветки, є ще і гіалуронова кислота – природний зволожувач, він допомагає позбутися сухості при запаленні. Компоненти лосьйону не викликають плач у дитини, змивати його водою після застосування не потрібно.

Серветки Блефаклін® можуть використовуватися для профілактики закисання, для догляду за повіками й зоною навколо очей при запальних захворюваннях будь-якого походження (вірусного, бактеріального, алергічного, мікротравматичного).

Кожна серветка має індивідуальну упаковку, це зручно у застосуванні.

 

Висновки:

  1. Слабкі слизові дитячі виділення, які називають закисанням очей, не становлять небезпеки і є проявом природного механізму видалення забруднень з очної поверхні. Батькам проте досить щодня правильно проводити очищення зони навколо очей для профілактики запалення.
  2. У новонароджених дітей і немовлят частою причиною закисання очей є недостатня прохідність носослізного каналу. У такому віці важливо спостереження лікаря та правильна гігієна повік.
  3. У дітей, які відвідують дитячі колективи, причинами запальних захворювань очей зазвичай є віруси й бактерії. Як правило, вони бувають одночасно з  ознаками респіраторних інфекцій. У таких випадках не ігноруйте симптоми та своєчасно звертайтеся до лікаря.
  4. Не є рідкістю алергічні реакції на очах. У разі їхньої наявності важливо уникати контакту з алергенами й очищати поверхню очей, використовуючи спеціально призначені для цього засоби, які мають протизапальні та зволожуючі властивості.

 

Джерела:

  1. http://surl.li/adoyk
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31759180/
  3. http://www.infectiologie.com/UserFiles/File/medias/_documents/consensus/2004-atb-locale-OPH-recos-afssaps.pdf