12.07.2021

Які ознаки блефариту

Рейтинг

591

logo

Представництво незалежної французької офтальмологічної компанії в Україні - видавець і автор статті

Під блефаритом мають на увазі цілу групу запальних захворювань країв повік. Існує багато причин їх виникнення: вони можуть проявлятися в будь-якому віці та спричиняти сильний дискомфорт. Зазвичай запалення вражає обидва ока, викликає почервоніння повік, свербіж, сильне печіння, подразнення, лущення шкіри, тощо.

Зміст

 1. Види Блефариту
 2. Клінічні форми
 3. Причини виникнення блефариту
 4. Симптоми блефариту
 5. Ускладнення при блефариті
 6. Лікування блефариту
 7. Профілактика блефариту
 8. Висновки
 9. Джерела
 10. Питання-відповідь

 

Види Блефариту 

В залежності від причини, області ураження та проявів відокремлюють декілька видів цього захворювання. Блефарити можуть мати інфекційну або неінфекційну природу, гострий або хронічний перебіг. При появі перших ознак дуже важливо звертатися до лікаря та не займатися самолікуванням. Це допоможе запобігти переходу захворювання до хронічної, рецидивуючої форми або розвитку ускладнень.

Залежно від того, на яку частину повіки розповсюджується запальний процес, розрізняють такі клінічні форми:

 • передній крайовий блефарит (по краю вій);
 • задній крайовий блефарит (уражаються мейбомієві залози);
 • змішаний (поширюється на поверхню повіки та її край);
 • ангулярний – при запаленні в куточках очей (збудником у цьому випадку є особливий вид бактерій – диплобацила Моракса-Аксенфельда).

Клінічні форми

1. Передній крайовий блефарит 
Буває декількох видів:

 • Простий (лускатий) – проявляється почервонінням країв повік, їх потовщенням і появою лусочок, щільно прикріплених до основи вій;
 • Себорейний – характеризується утворенням дрібних сальних, вкритих лускою наростів, нерідко разом з цим буває випадіння та склеювання вій; такий блефарит супроводжується ураженням шкіри обличчя, волосяної частини голови, брів; у своїй основі процес має порушення обмінних процесів організму разом зі вторинним приєднанням інфекції;
 • Виразковий – виникає при потраплянні стафілокока до волосяних мішечків ока, що призводить до накопичення у них гнию та запаленню тканин, а згодом це стає причиною появи виразок, жовтуватих лусочок і рубців в області вій.
 • Алергічний – може виникнути через реакцію слизової оболонки очей на лікарські препарати, косметику, домашній пил, хімічні подразники, шерсть домашніх тварин тощо. Зазвичай алергія виникає раптово у вигляді набряку, підвищеної реакції на світло, свербіння в області повік і підвищеного сльозовиділення.

Якщо симптоми гострої алергії не лікувати, але при цьому продовжувати контактувати з алергеном, захворювання може перейти у хронічну форму.

 • Демодекозний – розвивається на фоні розмноження демодекозного кліща та запалення повік; проявляється сильним свербінням, подразненням і характерними змінами вій. Діагноз підтверджується виявленням паразиту в соскобі епітелію при мікроскопічному дослідженні.

 

2. Задній крайовий блефарит (Дисфункція Мейбомієвих Залоз, ДМЖ) 

Гормональні та вікові зміни в організмі та зниження процентного вмісту води в тканинах можуть викликати дисфункцію мейбомієвих залоз і, як наслідок, відбуваються зміни вигляду та потовщення повік (блефарит).

Ці залози знаходяться в товщі повіки та виділяють ліпіди для захисту поверхні ока. При блефариті створюється перешкода для виходу в них секрету. У результаті розвивається ще й Синдром/Хвороба Сухого Ока. Можуть бути й інші ускладнення – кон’юнктивіт, множинні запалення самих залоз (халязіони), а в особливо важких випадках – кератит і виразка рогівки.

Крім гормональних і вікових змін, причинами блефариту та ДМЖ можуть бути недостатнє очищення (гігієна) вік, використання косметичних продуктів низької якості або з вичерпаним терміном придатності. У таких випадках можуть закупорюватися протоки залоз.

 

3. Змішаний (поширюється на поверхню та краї повік) 

Виникає через комбінацію кількох причин: наприклад, при демодекозному блефариті та ДМЖ.

 

4. Ангулярний блефарит (запалення в куточках очей) 

Його викликає особливий вид бактерій – диплобацила Моракса-Аксенфельда. Як правило, той самий збудник одночасно викликає запалення кон’юнктиви (блефарокон’юнктивіт).

Спеціалісти стверджують, що частіше цей вид запалення повік виникає у дітей як хвороба брудних рук, а у людей старшого віку – при зниженні імунітету.

Даний вид блефарокон’юнктивітів може мати рецидивуючий характер, приводити до деформації повік і порушення зору. Для його профілактики велике значення має дотримання правил гігієни, а при появі перших ознак – обов’язкове звернення до лікаря.

Важливо пам’ятати, що при будь-яких проблемах із зором поставити діагноз і призначити лікування може тільки лікар після проведеного обстеження – не затягуйте з візитом до офтальмолога.

 

Причини виникнення блефариту

Безпосередньою причиною виникнення блефаритів можуть бути:

 1. інфекційні збудники (бактерії, віруси, грибкові організми, демодекозні кліщі);
 2.  алергени (пилок рослин, шерсть тварин, домашній пил, корм для домашніх улюбленців тощо);
 3. хімічні речовини (у складі косметичних продуктів, гелів, засобів для вмивання);
 4. тривале використання офтальмологічних препаратів з консервантами (речовинами, які дозволяють зберігати стерильність продукту, проте можуть негативно впливати на поверхню очей і повік).

Залежно від причини виникнення (зазначені вище), клінічні форми захворювання можуть відрізнятися.

До  переходу блефариту в хронічну форму можуть призвести:

 • зниження імунітету з різних причин;
 •  певні захворювання очей (Синдром Сухого Ока, ДМЖ, некореговані порушення рефракції тощо.);
 • наявність хронічних вогнищ інфекції (у зубах, яснах, гайморовых пазухах, мигдалинах, носоглотці, жовчному міхурі, кишкивнику та ін.);
 • захворювання, які супроводжуються залізодефіцитною та іншими анеміями (при гельмінтозах, низькому рівні білку в плазмі крові, хронічних гепатитах тощо);
 • захворювання шлунково-кишкового тракту, які супроводжуються порушенням всмоктування поживних речовин (внаслідок чого одночасно організму може не вистачати декількох вітамінів та інших важливих речовин);
 • стреси;
 • порушення екології;
 • надмірна інсоляція.

Симптоми блефариту 

Виділення з очей є зручним середовищем для розмноження бактерій, яке може призводити до утворення нальоту на шкіряному покриві повік і склеювання вій.

Будь-яка форма блефариту супроводжується набряком і почервонінням повік, зудом, подразненням. Окрім цього може бути:

 • Випадання вій;
 • Зміни вій (наприклад, при демодекозному блефариті);
 • Підвищення чутливості очей до світла;
 • Поява лусочок по краю повік;
 • Поява жовтих лусочок, виразок на поверхні повік із залученням волосяних фолікулів (при виразковій формі).

Ці прояви заважають у повсякденному житті, викликають почуття дискомфорту, швидко втомлюють очі. Крім того, стає складно та іноді навіть неможливо носити контактні лінзи.

Ускладнення при блефариті

Ускладнення можуть з’явитися в результаті хронічної форми блефариту при зниженні імунітету, при соматичних захворюваннях, що провокують рецидиви.

Своєчасно розпочате лікування є запорукою успіху. Тому при появі перших симптомів, що вказують на розвиток блефариту (як і при будь-якому іншому дискомфорті очей), необхідно звертатися до лікаря.

До частих ускладнень відносять:

 • Синдром Сухого Ока – супроводжує практично будь-яку форму блефариту; через постійний запальний процес сльоза швидше випаровується та відбувається порушення формування слізної плівки;
 • Халязіон – запальне утворення у тканинах повіки; буває через закупорювання протоків мейбомієвих залоз, проявляється набряком і болючістю;
 • Ячмінь – мікробне запалення волосяного мішечка вії;
 • Неправильний ріст вій – запалені краю повік, рубцеві зміни порушують волосяні фолікули, у результаті вії можуть рости всередину ока, травмувати рогівку та кон’юнктиву;
 • Виникнення рубців на місці колишніх ерозій і виразок – завершальний етап виразкової форми блефариту.

 

Лікування блефариту

Велика кількість факторів та причин виникнення блефариту обумовлює вибір медичної тактики його лікування. При появі скарг та дискомфорту звертайтеся до лікаря: своєчасно вжиті заходи є запорукою збереження здоров’я.

Якщо лікувати блефарит тільки в періоди загострень, то, як вважають фахівці, не вдасться запобігти переходу захворювання у хронічну форму. Тому. щоб тримати процес під контролем і звести до мінімуму ризик розвитку серйозних ускладнень, важливо виконувати всі призначення офтальмолога по лікуванню супутніх захворювань і проводити гігієну повік.

Лікування блефариту може проводитися як вдома під контролем лікаря, так і в умовах медичного закладу. Можуть застосовуватися антибактеріальні, стероїдні та інші препарати. Призначати їх самостійно категорично не рекомендується. Також можливе застосування хірургічних методів для виправлення ускладнень при блефариті (неправильному росту вій, рубцевих змінах).

Ні в  якому разі не займайтеся самолікуванням! Це може бути небезпечним для вашого здоров’я.

Профілактика блефариту

Наші повіки збирають на своїй поверхні масу дрібних частинок бруду, залишки епітелію, секретів сальних залоз, мікробних частинок, тощо. На цьому підгрунті легко розмножуються мікроорганізми.

Щоб відновити нормальний стан і функцію шкіри повік, усі забруднення необхідно регулярно та ефективно очищати.

Погодні умови (спека, вітер, пил), купання у прісній і солоній воді, потрапляння піщинок в око, видалення макіяжу вимагають дбайливого догляду за шкірою навколо очей. Особливо важлива щоденна гігієна повік для користувачів контактних лінз.

При певних видах блефариту (наприклад, задньому крайововому із дисфункцією мейбомієвих залоз) лікар може рекомендувати прогрівання та масаж повік.

Дозований вплив тепла покращує кровообіг та обмінні процеси в тканинах і позитивно впливає на повіки.

Масаж покращує кровообіг і виведення секрету з мейбомієвих залоз, що важливо щоб запобігти загострення блефариту.

При різних видах блефариту для дбайливого щоденного очищення повік при чутливій шкірі рекомендовані стерильні продукти без консервантів для гігієни повік і вій – гель Теагель® і серветки Блефаклін®. Вони підходять користувачам контактних лінз, не містять агресивних компонентів, детергентів, ароматизаторів; не є липкими або жирними; не подразнюють очі, очищають і заспокоюють шкіру повік. А використання цих серветок не вимагає потім змивання.

Для дітей від 3 місяця життя серветки Блефаклін® можуть застосовуватися, як для щоденного очищення повік, так і для допомоги при блефаритах, кон’юнктивітах і закисанні очей. При використанні Блефаклін® не виникає печіння, подразнення, тому дитина не плаче.

 

 Висновки

 • Під блефаритом мають на увазі групу захворювань, які можуть виникати з різних причин. Вони можуть бути як мікробного, так і немікробного характеру. У багатьох випадках самостійно встановити причину неможливо.
 • Для успішного лікування та зниження ймовірності розвитку ускладнень блефариту найважливіше значення має своєчасна діагностика. Не ігноруйте симптоми зорових порушень – обов’язково звертайтеся до лікаря.
 • Для зменшення ризику виникнення блефариту та розвитку його ускладнень важлива щоденна гігієна (очищення) повік. У багатьох випадках за рекомендацією лікаря додатково, крім очищення, можуть самостійно проводитися прогрівання та масаж повік.

 

Джерела

 1. https://nszu.gov.ua/storage/files/Klasyfikator_xvorob_ta_sporidnenyx_problem_oxorony_zdorovya_NK_0252019.pdf
 2. http://www.ozhurnal.com/ru/node/1752
 3. http://www.ozhurnal.com/en/archive/2009/6/15

Актуальні питання

- Золотистий та епідермальний стафілокок, віруси герпесу, кліщі Демодекс і деякі інші види мікроорганізмів можуть викликати блефарит. Факторами, які можуть спровокувати перехід захворювання в хронічну форму, є зниження імунітету, осередки інфекції (в ротовій порожнині, органах шлунково-кишкового тракту) та ін.

- За умови виконання рекомендацій лікаря, зазвичай, цей період становить від 10 до 14 днів. Важливо пам'ятати, що своєчасна діагностика та лікування важливі для запобігання переходу захворювання до хронічної форми. Не займайтеся самолікуванням - при появі дискомфорту звертайтеся до офтальмолога!

- До таких симптомів належать набряки, почервоніння повік, зуд, випадіння вій, поява лусочок по краю повік, жовтих корочок, виразок на поверхні повік. При появі будь-якого дискомфорту слід відразу звернутися до офтальмолога.