Дата публікації: 13.08.2024

Гігієна повік для профілактики захворювань очей

Рейтинг

5/5 - (1 vote)

22

Автор статті

ТОВ «ТЕА ФАРМА» - видавець та автор статті

logo
5/5 - (1 vote)

Щодня правильно доглядати за очима та проводити гігієну повік: дотримання цього простого правила є не лише профілактикою багатьох захворювань, а й допомагає зберегти здоровий та якісний зір.

Наші очі є дуже складним, але водночас украй вразливим органом. Сьогодні багато факторів, таких як несприятливе екологічне середовище, запиленість і загазованість повітря, знижена вологість, наявність частинок шкідливих речовин та алергенів у повітрі будинків та офісів, зорова напруга через тривале використання комп’ютерних екранів та смартфонів можуть призводити до різних порушень очної поверхні, шкіри та мейбомієвих залоз, що знаходяться в їх товщі. Ось чому в сучасних умовах важливо піклуватися про стан повік і правильно проводити їхню гігієну.

Що таке гігієна повік

Коли йдеться про профілактику захворювань та збереження здоров’я очей, маються на увазі правила, яких необхідно дотримуватись щодня.

Окремим завданням є спеціальний догляд за шкірою за наявності проблем із повіками та мейбомієвими залозами, при сухості очної поверхні та ін.

Наприклад, важливо мити руки перед тим, як торкатися очей, щоб не внести в них бактерії чи бруд, важливо чергувати періоди роботи та відпочинку при активному використанні екранів смартфонів та комп’ютерів, носити протисонцевий окуляри, ретельно очищати повіки та вії від пилу, макіяжу, жирових. виділень, будь-яких забруднень тощо.

А у випадках блефариту, якщо болять або сверблять очі, необхідний спеціальний догляд.

Під гігієною повік, таким чином, маються на увазі два поняття:

  1. Щоденна гігієна повік – необхідні дії, щоб тримати повіки в чистоті: ретельно очищати їх вранці та ввечері, після купання у водоймах, відвідування басейну, при побутовому та професійному контакті з пилом та хімічними речовинами, при носінні контактних лінз та ін. Важливо навчати правильного догляду за очима дітей
  2. Трьохетапна терапевтична гігієна – комплекс дій, що проводяться, якщо є певні проблеми зі здоров’ям очей.

Її рекомендують робити за призначенням лікаря у випадках блефариту, кон’юнктивіту, синдрому сухого ока, дисфункції мейбомієвих залоз, дакріоциститу та ін.

Ця процедура включає 3 етапи:

  • прогрівання
  • очищення
  • масаж повік.

У яких випадках рекомендують проводити гігієну повік

Триетапна терапевтична гігієна може бути рекомендована за певними медичними показаннями:

  1. Блефарит – захворювання, при якому у наслідок запалення краї повік стають набряклими, з’являються лусочки, турбують свербіж і почервоніння.
  2. Синдром сухого ока – стан, при якому слізні залози не виробляють достатньої кількості сльози та/або погіршується її якість, що може призводити до відчуття сухості, печіння, відчуття стороннього тіла та втоми.
  3. Дисфункція мейбомієвих залоз (1) – порушення виділення ліпідного секрету спеціальними залозами, через що погіршується якість слізної плівки, виникають сухість та подразнення очей, може виникнути блефарит та інші захворювання.
  4. Халазіон, кон’юнктивальний птеригіум, ячмінь; якщо перелічені захворювання виникають при таких досить поширених захворюваннях як глаукома та катаракта, без консультації з лікарем не можна проводити а ні прогрівання, а ні масаж.

Трьохетапна терапевтична гігієна повік допомагає зняти запалення, зменшити подразнення та дискомфорт, а також ця процедура здатна запобігти прогресуванню багатьох захворювань та попередити розвиток ускладнень.

Важливо пам’ятати, що ця процедура не замінює лікування, а є його складовою.

З появою скарг на проблеми з очима необхідно проконсультуватися з лікарем та дотримуватися професійних рекомендацій.

Коли не можна прогрівати повіки та робити масаж/самомасаж

Прогрівання може бути небажаним або навіть небезпечним у деяких випадках:

  1. Гостре запалення або інфекція в області повік, наприклад, при герпесі (2) або гострому блефариті. Прогрівання та масаж можуть посилити запалення та прискорити поширення інфекції.
  2. Різні захворювання, пов’язані з порушеннями імунної системи, такі як ревматоїдний артрит або склеродермія. Прогрівання може посилити запальні процеси.
  3. Пухлини або інші новоутворення – щоб не стимулювати їх збільшення.
  4. Травми очей, особливо якщо є підозра на перелом кісток обличчя чи інші серйозні ушкодження.
  5. У разі болю – якщо у вас є біль у ділянці очей, не робіть прогрівання або масаж, доки не буде встановлена причина.

Як проводити гігієну повік

Трьохетапна гігієна може проводитися самостійно або медичним персоналом у лікувальному закладі. Вона складається з кількох кроків:

Крок 1: Прогрівання

Покладіть теплий компрес (40-42 градуси) на закриті повіки щонайменше 4 хвилини. Це допоможе збільшити кровотік і розм’якшити ліпідний секрет, який накопичується в проток мейбомієвих залоз. У жодному разі не перевищуйте рекомендовану температуру компресу, щоб уникнути опіків!

Крок 2: Масаж

Чистими пальцями масажуйте закриті верхню та нижню повіку

зсередини назовні (від перенісся до скроні), а потім зверху вниз

протягом кількох секунд на кожному оці. Це допоможе розкрити протоки мейбомієвої залози, які знаходяться вздовж краю повік і видалити їх секрет.

Крок 3: Очищення

Обережно очистіть верхню та нижню повіки, починаючи від внутрішнього кута ока та рухайтесь до зовнішнього кута, а потім – очистіть вії по лінії їхнього росту;  для цього можна використовувати  спеціальні засоби у вигляді офтальмологічних серветок та гелів, які можна придбати в аптеці. 

Зробіть ту саму процедуру для другого ока.

Неправильний догляд за віками – які можуть виникнути захворювання

При неправильній гігієні можуть накопичуватися мікроби, пил та інші забруднення, викликаючи подразнення, запалення та погіршення зору.

Неправильний догляд за повіками може призвести до різних проблем зі здоров’ям очей, включаючи хронічний блефарит, синдром сухого ока, інфекції очей (кон’юнктивіт) та ін.

Тому важливо дотримуватись рекомендацій з гігієни повік і звертатися до лікаря при появі скарг.

Серветки для очей Блефаклін®

Блефаклін® – спеціальні офтальмологічні гіпоалергенні стерильні серветки від французької компанії Théa, європейського лідера у виробництві продуктів для догляду за очима, що призначені для гігієни повік. 

Серветки просочені спеціальним лосьйоном. Продукт можна використовувати для очищення повік та шкіри навколо очей як при щоденному догляді, так і у разі блефариту, дисфункції мейбомієвих залоз та інших захворювань очей.

За допомогою Блефаклін® можна ефективно видалити забруднення, надлишок шкірного жиру, пил та залишки макіяжу, не побоюючись пошкодити очі чи ніжну шкіру навколо очей.

Лосьйон, яким просочені серветки, містить корисні компоненти для догляду, зволоження та пом’якшення шкіри, ось деякі з них:

  • гіалуронова кислота
  • каприлоїл гліцин(3)
  • екстракт кореня Іриса флорентійського
  • екстракт Центелли азіатської.

Якщо ви використовуєте контактні лінзи, можна застосовувати Блефаклін®, не знімаючи лінзи.

Серветки не печуть і не подразнюють очі; вони також підходять для дітей старше 3 місяців для щоденної гігієни повік.

У складі Блефаклін® відсутні шкідливі для здоров’я речовин – детергенти, фосфати, ароматизатори.

Використання стерильних серветок Блефаклін® – це простий процес, який можна легко інтегрувати у повсякденне життя дорослого та дитини.

Важливо пам’ятати, що задля лікування серйозних проблем зі здоров’ям очей слід звернутися до лікаря.

Висновки

Щоденний догляд за повіками (щоденна гігієна) – одна з умов збереження здоров’я очей.

При зміненій, запаленій шкірі повік та області навколо очей, при дисфункції мейбомієвих залоз, синдромі сухого ока та ін. терапевтична гігієна є обов’язковою процедурою, що рекомендується лікарем; може проводитися або самостійно, або у медичному закладі медичним персоналом.

При блефариті важливо правильно вибрати спеціальні офтальмологічні засоби по догляду за очима, які не містять подразливих речовин і яки є гіпоалергенними.

Питання-відповідь

При блефариті (запаленні країв повік) можуть бути використані спеціальні офтальмологічні засоби для гігієни, що рекомендовані лікарем. Не слід використовувати спиртовмісні розчини або інші агресивні хімічні засоби за непрофесійною порадою, оскільки вони здатні викликати подразнення та пошкодження шкіри навколо очей.

При вмиванні можна використовувати спеціальні засоби (наприклад, гель) для гігієни повік, які розм'якшують забруднення та полегшують їх видалення. Важливо уникати використання мила, шампунів або інших засобів, які можуть спричинити подразнення або алергійну реакцію.